Erken Boşalma Sık Sorulan Sorular

Erken Boşalma Sık Sorulan Sorular

ürkiye’de erkeklerde en sık karşılaşılan cinsel işlev bozukluğu olan erken boşalma, her yaştan erkeğin ortalama% 70′inde görülmektedir. Bazı erkekler için bu sorun sürekli olabilmekte, bazı erkeklerde ise belirli dönemlerde görülebilmektedir.

Boşalma kontrolü erkeklerde doğuştan olan, bildikleri bir konu değildir. Genç erkekler boşalma kontrolünü deneyim kazandıkça öğrenirler. Ancak çeşitli nedenlerle bazı erkekler bunu öğrenemeyebilir. Cinsel deneyimsizlik, aşırı heyecan, telaş, acelecilik, bir an önce boşalma çabası, yakalanma endişesi ve  uygunsuz ortamlar, gençlik yıllarında yakalanma ve rezil olma korkusuyla, hatta suçluluk duygularıyla yapılan mastürbasyon alışkanlıkları gibi faktörler boşalma kontrolünün öğrenilmesini zorlaştırır. Boşalma denetimi olmayan erkeklere ne yazık ki yanlış yönlendirilmelerde bulunulmaktadır. Etrafından cinsel ilişki sırasında dikkatini başka yere yönlendirmesi, başka şeyler düşünmesi hatta belki de tırnağını kendine batırarak canını acıtması gibi tavsiyeler alan erkek, genelde kendini cinsel ilişki sırasında daha az zevk alıyorken bulur. Bu yöntemler daha da erken boşalmasına neden olur. Bazı erken boşalan erkekler, partnerine yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşmakta ve sertleşmede de sorun yaşayabilmektedir. Detaylı bilgi için Erken Boşalma Nedenleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Denetimsiz Boşalma Tanısı Koymak İçin 5 Temel Kriter vardır:

  • 6 Ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel yaşamın olması,
  • Tüm cinsel ilişkilerin % 75-100’ünde yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalma yaşanması,
  • Vajinaya girmeden ya da girdikten sonraki 1 dakika içinde boşalma yaşanması,
  • O an geldiğinde kişinin kendini kontrol edememesi ve kendi isteğinden önce boşalması,
  • Bu durumun, kişide klinik olarak belirgin bir stres yaratması.

Erken boşalma tedavisinde amaç boşalma kontrolünün sağlanmasıdır çünkü  asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, bu işlevleri nasıl yerine getireceğine dair düşüncelerindedir. Aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek, tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma sorunu yaşar.  ‘Boşalma kontrolünün öğrenilmesi teknikleri’ ni içeren CİNSEL TERAPİ, bu sorunun kesin çözüm yolu olacaktır. Cinsel Terapi ile çiftler, hem cinsel konularda doğru bilgiler edinecek hem erken boşalmaya yol açan olumsuz duygu ve düşüncelerini fark edip kontrol etmeyi öğrenecek hem de iletişimlerini geliştireceklerdir.
Gerçek şu ki, cinsel terapi programları ile % 100 tedavi edilebilen erken boşalma  için bir cinsel terapiste başvurmanız tedavinin yarısıdır. Diğer yarısını tecrübeli bir cinsel terapist kolaylıkla halledecektir. Detaylı bilgi için Erken Boşalma Tedavisi sayfasına göz atabilirsiniz.

Erken boşalmanın önlenebilmesi için direk ilaç tedavisine yönelmek, sanıldığı gibi kesin çözüm yolu olmayacak, aksine zaman zaman daha kötüleştirici bile olabilecektir. İlaç şirketleri, erken boşalmaya iyi geldiği savunulan hapları ve spreyleri satan satıcılar ile internet dolandırıcıları erken boşalmanın ciddi bir durum olduğunu söylemeyi çok seviyorlar. Ayrıca erken boşalmanın bir anormallik, aşırı duyarlılık ya da ruhsal bir bozukluk olduğunu söylüyorlar. Fakat bu her zaman doğru değil. Beceri geliştirmeye yönelik ve kesin sonuç veren cinsel terapi uygulamalarında ne bir hap ne bir krem ne de işe yaramaz cihazlar kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi, cinsel terapi yöntemi dışındaki yöntemler genellikle geçici ve faydasız oluyor.

Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisinde görülen erken boşalmaya dair yaygın bir inanış, erkeğin bu sorununda kadının bir rolü olmadığı yönündedir. Erken boşalmada suçun sadece erkekte olduğu var sayılır ve erkeğin kendi kendini tedavi etmesi gerektiği söylenir. Oysa bu tamamıyla yanlış bir algıdır. Aslında erken boşalma erkeğin değil çiftin ortak problemidir.Boşalma denetiminde doğru uygulandığı takdirde kesin tedavi sağlayan yöntemler vardır. Kadın bu yöntemlere aktif olarak katılır ve sevecen bir yaklaşım içinde olabilirse, son derece başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişkilerde erkeğin boşalma kontrolünü, kadının ise klitoral  boşalmayı öğrenmesi erken boşalma tedavisinin olmazsa olmazıdır.

Elbette. Erken boşalma tedavi teknikleri çeşitlilik gösterir. İdeal olanı eşle beraber gelinmesidir, ancak tek başına da kesin sonuç alınabilecek yöntemler mevcuttur.

Her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, erken boşalma hastalık olmayıp cinsel uyum problemidir. Erken boşalma, erkeklerin boşalma kontrolü için gerekli beceri ve teknikleri öğrenememesi sonucunda eşleriyle cinsel uyum sağlayamamalarıdır. İnatçı ve tekrarlayıcı bir biçimde, çok az cinsel uyarılma ile kişinin ve eşinin arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalmaya ‘erken boşalma’ adını veriyoruz. Aslında boşalma refleksi üzerinde istemli denetimin sağlanamaması nedeniyle erken boşalma yerine denetimsiz boşalma tanımını kullanmak daha doğru olacaktır. Kısacası “erken boşalma” olarak bilinen kavram aslında “denetimsiz boşalma”dır ve erkeğin kendi boşalması üzerinde kontrolü olmamasıdır. detaylı bilgi için: Erken Boşalma Nedir? sayfasına göz atabilirsiniz.

Call Now ButtonHEMEN BİLGİ AL!